Michaelis-rombusz
Látod azt a kidomborodást az édesanya hátának az alsó részén? Michaelis-rombusznak hívják és kulcsszerepet játszik a szülésben.
Hol található a Michaelis rombusz és mi alkotja?
Ha a kezedet függőlegesen a keresztcsontodra helyezed úgy, hogy az ujjak lefelé mutatnak a farpofák irányába, akkor a tenyereddel épp a Michaelis rombuszt tapintod. A rombusz alakú terület magába foglalja a három alsó ágyéki csigolyát, a keresztcsontot és egy hosszanti szalagot, amely a koponyaalaptól egészen a keresztcsontig húzódik. Alapvetően egy idegfonatnak felel meg, ami fontos feladatot tölt be a szülés során.
Mi a szerepe a Michaelis rombusznak?
A kitolás során ez a terület hátrafelé mozdul, majd visszahúzódik és kifelé nyomja a csípőlapátokat, hogy megnövelje a medence átmérőjét, így a lehető legnagyobb teret biztosítson a kisbaba vállainak a forgásához. A előredőlése által a medencekimenetet is megnöveli, ezzel segítve a kisbaba megszületését.
Ezzel egyidőben gyakran megfigyelhető, hogy a szülő nő kapaszkodót keres, a fejét hátra hajtja, a hátát gömbölyíti, mert a medencéje rövid időre instabillá válik, ami élettani része a normális kitolási fázisnak. A szülés normális lefolyásának feltétele a Michaelis rombusz szabad mozgása.
Mi akadályozza a Michaelisz rombusz működését?
- hátonfekvésben, felhúzott térdekkel a keresztcsontra nehezedő nyomás megakadályozza a keresztcsont mozgását
- epidurális érzéstelenítés esetén nem tud létrejönni a Michaelis rombusz mozgását kiváltó inger
-a szülő nő lábainak mások általi mozgatása a kitolási fázisban megakadályozhatja a medence kinyílását
Összefoglalva:
a kisbaba megszületését a kitolási szakaszban a medence megnyílása segíti elő, ami a lehető legnagyobb teret biztosítja a kisbaba számára
Forrás: https://www.facebook.com/108896120484414/posts/129139631793396?sfns=mo